Our Recent Posts

Archive

Tags

Reis kui keeleõppe keskkond - minu "saksa keele reis"

2 päeva enne reisi...

REISIMINE KUI PARIM KEELEÕPPE VORM

Olen minemas paari päeva pärast -15.veebruaril 2-nädalasele reisile - oma saksa keelt arendama! Teen niimoodi sageli. Sest esiteks - mulle meeldib pööraselt reisida, teiseks - mulle meeldib väga keeli õppida.

AGA - ma tean väga hästi, et reis on minu jaoks üks keele õppimise motivaatoreid! Niisiis ühendan enda jaoks osavalt need kaks tegurit. Et oma keeleõppe eesmärgile lähemale jõuda...

MOTIVATSIOON ÕPPIDA ON LAES

Motivatsiooni tugevat tõusu tunnen juba umbes kuu aega enne reisi. Just siis avan rohkem sõnade vihikut, õpin palju usinamalt, kuulan kõikvõimalikel juhtudel telefonist (You Tube, online raadio) midagi endale kasulikku ja arendavat, vaatan televiisorist saksakeelseid saateid jne.

Minu puhul selline "ajutine intensiivõpe" täiesti toimib. Meeleolu on laes, energiat jagub, pea töötab ka justkui paremini!

MINU SAKSA KEELE LUGU on selline, et alustasin 1,5 a tagasi selle õppimist. Nullist. Käisin alustuseks 1 aasta keeltekoolis. Keeltekoolis õpetaja juhitud keeleõpet pean stardiks väga oluliseks. Kuna me tunnis väga palju ei rääkinud ise, siis võtsin hea tuttava Tiiu juures ka lisaõpet umbes 1 x nädalas 1,5 tundi. Seal sain ise rohkem dikteerida oma tundi ja nii palusingi, et alustuseks esimene pooltund mina räägin - räägin millest iganes, aga nii, et suud kinni ei pane. Ainult vajadusel, kui jäin vägagi toppama, küsisin Tiiult abi või palusin tal öelda, kas ta ikka sai aru, et soovisin seda või teist öelda.

JÄTKAN ISESEISVALT

Sellest õppeaastast ma enam keeltekooli ei läinud. Soovisin raha ja aega kokku hoida ning lubasin endale, et "õpin korralikult" ja olen hea "juht" iseendale. Tiiuga tunde väärtustasin aga endiselt ja teemegi kokkusaamisi 1 kord nädalas 1,5 tundi korraga.

Mulle meeldib tema tundides (ta on tegelikult giid ja mina tema esimene "õpilane") see, et peale minu jutustamist vaatame iga kord ka Deutsche Welle´t - see on mõnus tänapäevane keeleõppe programm, kus elulised teemad sees ja saab mitmekülgselt oma keelt arendada.

KEELEÕPPE REISIDEST

Nagu ütlesin, harrastan ma sellist õppemeetodit palju. Sügisel just olin Itaalias, kuna õpin praegu ka itaalia keelt.

Ja eelmise aasta veebruaris käisin Saksamaal (Düsseldorfis, Kölnis).

Tasub tähele panna, et olin saksa keelt õppinud siis vaid oktoobrist jaanuarini, 1 kord nädalas 1,5 tundi pluss Tiiuga tunnid.

Rõhutan seda selleks, et märgata, KUI VARAKULT saab ja võib ja peaks juba keeleõppe reisi ette võtma.

Ei tasu alahinnata ennast, vabandades iseendale, et ma"pole veel valmis". Keel ei saa kunagi ju täiesti selgeks - ja kas emakeelgi on meil TÄIESTI selge?

Praegu ma lõpetan, sest jooksen keeletundi...

1 päev enne reisi, 14.veebruar 2019

WORKAWAY või COUCHSURFING...

Eesootava reisi plaanides on vähemalt 1 nädal olla Workaway kaudu kellegi kohaliku pool kodus. See tähendaks mulle tõhusat ja intensiivset keelekeskkonda, kus pean kindlasti ka ise rääkima (loe:suhtlema!), aga ka mõistma, mida minuga räägitakse. Või püüdma aru saada, mida omavahel räägitakse.

Eile õhtul tegelesingi taas eeltööga Workaway.org või Couchsurfing.org keskkondades, et otsida ja uurida, kelle juurde võiks minna. Valida tuleb ennekõike piirkonna vahel, siis aga jälgin ka seda, mis keeli see vastuvõtja (pere) veel räägib. Mõnes mõttes on hea proovilepanek ja katsumus, kui inglise keelt hädaabivahendina ei osatagi.

Kuid selliseid suurt ei ole ning mõneti on ehk ka hea, kui saan inglise keeles paluda end mingi arusaamatuse või valestimõistmise puhul aidata.

OLEN COUCHSURFINGU LIIGE JUBA 11 AASTAT OLNUD. Meie pool kodus on käinud põnevaid inimesi 27 riigist üle maailma!

WORKAWAY JUURDE JÕUDSIN tänu argentiinlase Matiasele, kes eelmisel aastal meie pool oli. Tema kasutavat just eelkõige Workaway süsteemi. Nende kahe organisatsiooni vahe on selles, et workaway - nagu nimigi ütleb (Tööta eemal) - tuleb päevas 3-5 tundi pererahvast aidata. Milles kedagi aidata, on juba profiilides kirjas. Samas oled nende "leival" ning üldiselt eelistatakse väga pikka kohalolekut - alates 2 nädalast.

Couchsurfingu hea tava on see, et 1-2-3 ööd oled kohaliku juures ja siis võiks juba edasi liikuda.

Rahaga ei arveldata kummaski organisatsioonis. Selle mõte on siiski autentse reisielamuse saamine kohalike inimeste eluolu kaudu.

EELMISEL AASTAL KASUTASINGI SAKSAMAAL OLLES WORKAWAY´d ESIMEST KORDA. Olin Düsseldorfist 80 km kaugus