top of page

Reis kui keeleõppe keskkond - minu "saksa keele reis"

2 päeva enne reisi...

REISIMINE KUI PARIM KEELEÕPPE VORM

Olen minemas paari päeva pärast -15.veebruaril 2-nädalasele reisile - oma saksa keelt arendama! Teen niimoodi sageli. Sest esiteks - mulle meeldib pööraselt reisida, teiseks - mulle meeldib väga keeli õppida.

AGA - ma tean väga hästi, et reis on minu jaoks üks keele õppimise motivaatoreid! Niisiis ühendan enda jaoks osavalt need kaks tegurit. Et oma keeleõppe eesmärgile lähemale jõuda...

MOTIVATSIOON ÕPPIDA ON LAES

Motivatsiooni tugevat tõusu tunnen juba umbes kuu aega enne reisi. Just siis avan rohkem sõnade vihikut, õpin palju usinamalt, kuulan kõikvõimalikel juhtudel telefonist (You Tube, online raadio) midagi endale kasulikku ja arendavat, vaatan televiisorist saksakeelseid saateid jne.

Minu puhul selline "ajutine intensiivõpe" täiesti toimib. Meeleolu on laes, energiat jagub, pea töötab ka justkui paremini!

MINU SAKSA KEELE LUGU on selline, et alustasin 1,5 a tagasi selle õppimist. Nullist. Käisin alustuseks 1 aasta keeltekoolis. Keeltekoolis õpetaja juhitud keeleõpet pean stardiks väga oluliseks. Kuna me tunnis väga palju ei rääkinud ise, siis võtsin hea tuttava Tiiu juures ka lisaõpet umbes 1 x nädalas 1,5 tundi. Seal sain ise rohkem dikteerida oma tundi ja nii palusingi, et alustuseks esimene pooltund mina räägin - räägin millest iganes, aga nii, et suud kinni ei pane. Ainult vajadusel, kui jäin vägagi toppama, küsisin Tiiult abi või palusin tal öelda, kas ta ikka sai aru, et soovisin seda või teist öelda.

JÄTKAN ISESEISVALT

Sellest õppeaastast ma enam keeltekooli ei läinud. Soovisin raha ja aega kokku hoida ning lubasin endale, et "õpin korralikult" ja olen hea "juht" iseendale. Tiiuga tunde väärtustasin aga endiselt ja teemegi kokkusaamisi 1 kord nädalas 1,5 tundi korraga.

Mulle meeldib tema tundides (ta on tegelikult giid ja mina tema esimene "õpilane") see, et peale minu jutustamist vaatame iga kord ka Deutsche Welle´t - see on mõnus tänapäevane keeleõppe programm, kus elulised teemad sees ja saab mitmekülgselt oma keelt arendada.

KEELEÕPPE REISIDEST

Nagu ütlesin, harrastan ma sellist õppemeetodit palju. Sügisel just olin Itaalias, kuna õpin praegu ka itaalia keelt.

Ja eelmise aasta veebruaris käisin Saksamaal (Düsseldorfis, Kölnis).

Tasub tähele panna, et olin saksa keelt õppinud siis vaid oktoobrist jaanuarini, 1 kord nädalas 1,5 tundi pluss Tiiuga tunnid.

Rõhutan seda selleks, et märgata, KUI VARAKULT saab ja võib ja peaks juba keeleõppe reisi ette võtma.

Ei tasu alahinnata ennast, vabandades iseendale, et ma"pole veel valmis". Keel ei saa kunagi ju täiesti selgeks - ja kas emakeelgi on meil TÄIESTI selge?