Kuidas säilitada motivatsiooni keeleõppes: praktilised sammud
Motivatsiooni säilitamine võib olla raske, eriti kui õppimine tundub mäekõrguse ülesandena. Siin on mõned strateegiad, mis aitavad Sul teel püsida.
Keeleõpe on nagu mäkke ronimine – vahel tundub, et tee on järsk ja raskesti läbitav. Kuid ära muretse, sa ei ole üksi! Igaüks, kes on alustanud keeleõppe teekonda, tunneb aeg-ajalt, et motivatsioon hakkab tasapisi kahanema. Kuid õnneks on olemas mõned lihtsad ja tõhusad strateegiad, mis aitavad sul oma eesmärkide poole ühtlaselt liikuda ja fookust hoida.
PANE PAIKA OMA KEELEÕPPE EESMÄRK
Keele õppimisel on kõige tähtsam see, et teaksid, miks sa seda teed. Kas see on seotud uute tutvuste loomise või uue kultuuri tundmaõppimisega, reisidega või karjääri edendamisega? Igaühel on oma põhjus, miks ta keelt õpib, ja just see põhjus hoiabki sind järjepidevalt edasi liikumas.
TEE NII:
Kirjuta oma eesmärk üles ja hoia seda silme ees, et sa ei kaotaks fookust, kui vahepeal motivatsioon langeb. Iga kord, kui tunned, et kaotad entusiasmi, loe oma eesmärki uuesti läbi – see tuletab sulle meelde, miks see kõik on vaeva ja pingutust väärt.
2. TEE ÕPE LÕBUSAKS JA MITMEKESISEKS
Kui keeleõpe muutub monotoonseks, võib ka motivatsioon kiiresti kaduda. Kuidas seda vältida?
Kasuta õppimises erinevaid meetodeid, mis teevad õppimise mänguliseks ja huvitavaks. Näiteks Duolingo või Babbel pakuvad lihtsaid ja lõbusaid harjutusi, mida saab teha vaid 10 minutiga päevas.
Kaasa mänge, äppe või keeleteste
Näiteks Duolingo või Babbel pakuvad lihtsaid ja lõbusaid harjutusi, mida saab teha vaid 10 minutiga päevas.
Vaata filme ja sarju keeles, mida õpid
Filmid ja telesarjad on suurepärane viis keele õppimiseks, sest need aitavad sul kuulata keelt loomulikes olukordades ja arendada kuulamisoskusi. Alustuseks vali midagi, mis sind huvitab, näiteks komöödia, seiklus või romantiline draama. Vaata neid oma õpitud keeles ja vajadusel kasuta subtiitreid. See muudab õppimise nauditavaks ja samal ajal harivaks.
Kuula muusikat ja karaoket
Kui muusika on sinu jaoks oluline, siis proovi kuulata laule selles keeles, mida õpid. Sõnade laulmine aitab sul parandada hääldust ja mõista keelt lõbusal viisil. Kui tunned, et sõnad on tuttavad, proovi karaoket – lauldes õpid sõnu kiiremini ja lõbusamalt!
Loo keeleõppega seotud väljakutseid
Kas oled valmis väikeste väljakutsetega? Näiteks võid panna endale eesmärgiks rääkida uut keelt nädalas mõne minuti jooksul või õppida iga päev vähemalt 5 uut sõna.
Kasutage keelt igapäevaelus
Püüa kasutada uut keelt oma igapäevaelu osana. Räägi kasvõi iseendale oma lemmiktoitudest, ilmast või oma päevast. Kui suudad keelt praktiseerida igapäevaelus, teeb see õppimise loomulikuks ja lõbusaks.
Leia keeleõppe partner
Keeleõppe kaaslane võib olla suurepärane motivatsiooniallikas. Leia keelepartner, kellega saate üksteist julgustada ja koos õppida. Seda saab teha nii internetis (nt keelevahetusplatvormide kaudu) kui ka päriselus. Keeleõppe partneriga vestlemine võib muuta õppe lõbusaks ja sotsiaalselt kaasahaaravaks.
Reisi ja kohtu kohalikega
Kui võimalus lubab, siis reisi selle keele piirkonda või osale kohalike kogukondade üritustel, kus räägitakse sinu õpitavas keeles. See muudab õppe praktiliseks. Kohtumine ja vestlus kohalikega annab keeleõppele täiesti uue tähenduse, sest saad kohe näha, kuidas keel elus igapäevaselt kasutusel on.
Lisaks kõigele eelnevale - premeeri ennast iga väikese edu puhul! Olgu selleks üks lemmiksuupiste või kinno või spasse minek, jalutuskäik parima sõbraga või hoopiski uus episood lemmiksarjast, aga tee endale kindlasti väike tähistamine iga kord, kui jõuad järgmise verstapostini keeleõppes.
3. LOO KEELEÕPPE JAOKS SOBIV PLAAN
Õppimise järjepidevus on eduka keeleõppe saladus, kuid samas tuleb arvestada ka oma igapäevaelu rütmi ja võimalustega. Väldi seda, et üritad kõike korraga teha. Parem on, kui teed igapäevaselt lühikesi, 20–30 minutiseid õppesessioone, mitte ei kuhja endale nädalavahetusse kogu nädalase õppimise plaani.
Pikaajalise edu nimel on oluline regulaarsus, mitte kiirus. Uuringud on tõestanud, et lühemad, kuid regulaarsed õppetunnid on palju efektiivsemad kui harv ja väsitav õppimine pikkadel sessioonidel.
4. MÄRKA OMA EDUSAMME JA TÄHISTA NEID!
Keeleõpe võib tunduda mõnikord pikk ja igav, seetõttu leia iga sammu või teetähise lõpus midagi, mida tähistada. Isegi väikesed edusammud, nagu uute sõnade õppimine või grammatika mõistmine, või oskus lühikeses vestluses hakkama saada on vägagi suurepärased saavutused.
Iga edu, ükskõik kui väike see ka ei oleks, on samm lähemale Sinu unistusele ja eesmärgile. Premeeri end oma pingutuste eest, et hoida motivatsioon kõrgel.
Keeleõpe võib olla pikk teekond, kuid iga väiksem samm viib lähemale suurele eesmärgile. Ole enda vastu lahke, anna endale aega ja naudi protsessi! Kui hoiad oma eesmärgid selged, õppemeetodid mitmekesised ja oma õppeprotsessi järjepidevana, siis saavutad kindlasti oma keeleõppe eesmärgid – usu, et see kõik on seda väärt!
Tervitades ja keeleõppe teekonnale tuult tiibadesse soovides
Siivi
tel 529 8974
email:siivi@avamaailm.com
Rohkem nipp keeleõppest siinsamast blogist ja ka Ava Maailm Instagramis @avamaailm ning Facebookis @Ava Maailm
FOTO: Siivi Jõgi / Ava Maailm koolituspesas Tiigi 78, Tartu

Comments