top of page

Rahumeelne sõdalane

Jagan enda väljakirjutusi Dan Millman´i raamatust "Rahumeelse sõdalase tee", kus olümpiakullast unistav noormees Dan satub kokku bensiinijaamas töötava Sokratesega, kelle elutarkuste ja juhendamise abil Dani elu muutub paljuski - au ja kuulsus ning õnneotsing saavad teise tähenduse, seda kõike läbi sügavama eneseleidmise kaudu. 

Lugesin seda raamatut aastaid tagasi nii eesti- kui ingliskeelsena (ingl k pealkiri “Way of the Peaceful Warrior”). Raamatust saab kiirema ja üldisema ülevaate samanimelise filmi kaudu.

Väljakirjutised sattusid mingi asjaolu tõttu mulle täna silme alla  - lugesin taaskord huviga ja tunnen, et võiks neid ka blogi kaudu jagada.

Raamatu enda sisukokkuvõte on alljärgnev: “Edule vaatamata painab üliõpilast ja olümpiakullast unistavat sportlast Dan Millmani tunne, et midagi on tema elust puudu. Ühel ööl painajalikest unenägudest ärgates satub ta ööpäevaringselt avatud bensiinijaama, kus kohtab vana meest nimega Sokrates. Sellest silmapilgust alates muutub noormehe elu alatiseks. Ekstsentrikust vana sõdalase juhatusel ja tabamatu noore naise Joy lummuses alustab Dan ehedat ja kaasahaaravat vaimset teekonda valguse ja varjude, romantika ja müsteeriumide maailma. Rännak juhatab ta viimse vastasseisu poole, millel on vaid kaks võimalikku lõpplahendust – see kogemus kas vabastab või hävitab noormehe."

Alltoodud tekstilõigud on enamasti Sokratese öeldu oma "õpilasele" Danile. Teemadeks enesele aus otsavaatamine, enda eluharjumuste muutmine, emotsioonide ja egoga hakkamasaamine, enese leidmine...Õnnelikkuse ja rahulolu, tasakaalu leidmine. 

Head mõtisklemist!:)

 

"Maailm  on kool. Ainus tõeline õpetaja on elu, mis pakub rohkelt kogemusi, kuid kui ainult kogemused tooksid tarkust ja rahulolu, oleksid kõik vanurid õnnelikud ja valgustunud meistrid. Ent kogemustes peituvad õppetunnid on varjatud. Ma võin sul aidata kogemustest õppida, mille tulemusel hakkad maailma selgemalt nägema, sest selgus on midagi, mida sa praegu hädasti vajad. Sa tead küll, et see on tõsi, kuid su mõistus tõrgub, sest sa pole oma teadmisi veel tarkuseks muutnud." (lk 18)

 

Kõik, mida sul üldse kunagi teada on vaja, peitub sinus eneses, universumi saladused on salvestatud sinu keharakkudessse. Aga sa pole õppinud keha tarkusest aru saama. Seepärast jääbki sul üle vaid raamatuid lugeda, spetsialiste kuulata ning loota, et neil on õigus. /---/ Sa saad aru nii mõnestki asjast, kuid pole mõistnud praktiliselt midagi. Arusaamine on mõistuse ühemõõtmeline viis midagi taibata. See viib teadmisteni. Mõistmine on kolmemõõtmeline - mõistuse, südame ja vaistu koostöö tulemusena sündiv taipamine. See on võimalik ainult tänu vahetule kogemusele. /---/ Varem olid sa jalakäija; sa said aru küll, mida autosõit tähendab, kuid mõistsid seda alles siis, kui autosõitu esimest korda proovisid. /---/ Ühel päeval ütled sedasama ka oma elu kohta. (lk 20)

 

"Kus sa oled täna, praegusel hetkel?" /---/

Dan: " Ma ei tea. Kuidas ma saaksin sellele küsimusele vastata...?"

Sokrates: " Selles asi ongi. Sa ei oska sellele küsimusele vastata ega hakka kunagi oskama. Selle kohta ei saa midagi kindlat väita. Sa ei tea, kus on universum, ega seda, kus oled sina. Õigupoolest pole sul õrna aimugi, kus või mis miski on või kuidas tekkis. Elu on mõistatus. " ( lk 22)

 

Sokrates:"Kasuta mis tahes teadmisi, mida sul vaja läheb, kuid mõista nende piiranguid. Teadmistest üksi jääb väheks, sest neil pole midagi pistmist südametarkusega. Olgu sul teadmisi kui palju tahes, nad ei suuda toita ja kosutada sinu vaimu ega tagada sulle rahu ning õnnelikku elu. Elus läheb vaja rohkemat kui teadmisi, sa vajad tugevat tunnetust ja püsivat energiavälja. Et teadmised ellu äratada, on vaja hakata õigesti tegutsema".

Dan:" Ma tean seda, Sok"

Sokrates: " Sa tead, aga ei tegutse. Sa ei ole sõdalane." (lk 24) /---/ Harvadel hetkedel võid sa kogeda sõdalase südant ning olla ümbritsevate inimeste suhtes kaastundlik. Kuid need omadused on sinus killustunud. Sa pole terviklik. /---/ Sõdalane tegutseb...

/---/ ...ja loll ainult reageerib. " (Dani röögatuse ja vihastamise kommentaar Sokrateselt).(lk 25)

 

Sokrates: "Sinu tunded ja reaktsioonid on automaatsed ja ettearvatavad, minu omad mitte. Mina loon oma elu spontaanselt, sinu elu määravad su mõtted, emotsioonid ja minevik. /---/ Et eesootavad tunnid üle elada, vajad tunduvalt rohkem energiat kui kunagi varem. Sa pead vabastama oma keha pingest, puhastama oma meele aegunud mõttemustritest ning avama oma südame headusele." /---/

Dan:" Sok, ma tahan, et mõistaksid, kui hõivatud ma olen. Külastaksin sind meelsasti sagedamini, kuid mul on tõesti väga vähe aega. "

Sokrates: "Sul on isegi vähem aega, kui suudad ette kujutada"

Dan: " Noh, mul on omad eesmärgid. Tahan saada sportvõimlemise alal meistriks. Tahan, et mu meeskond võidaks üleriigilised meistrivõi